Jak dbać o opony.

Sprawne opony letnie to jeden z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, dlatego zawsze musi być w dobrym stanie. W końcu jest to jedyny element łączący samochód z drogą...

Co robić, aby przedłużyć żywotność opon?

Prawidłowe ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów prawidłowej eksploatacji opon. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, boki opony poddawane są nadmiernej deformacji. Ponadto eksploatacja opony przy obniżonym ciśnieniu powoduje wzrost temperatury i oporu toczenia, a tym samym zwiększa zużycie paliwa. Do tego kierowanie samochodem z takim ogumieniem jest znacznie trudniejsze.

Z kolei jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie, to szybciej zużywają się czoła bieżników, a same opony mają gorszy kontakt z nawierzchnią. Poza tym ciśnienie powinno być dostosowane do rzeczywistego obciążenia pojazdu. W przypadku uchodzenia ciśnienia z opony należy natychmiast się zatrzymać, ponieważ dalsza jazda grozi zniszczeniem elementów opony. Oponę należy zdjąć i sprawdzić, dlaczego uchodzi z niej powietrze. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować ze specjalistą, który oceni, czy konieczna jest naprawa i czy uda się ją wykonać.

Należy regularnie sprawdzać stan opon, szczególną uwagę zwracając na:

  • bieżnik, aby wykryć objawy nieprawidłowego zużycia, przecięcia, miejscowe zniekształcenia lub obecność obcych przedmiotów (kamyki, gwoździe itp.)
  • boki, na których mogą pojawiać się nacięcia, pęknięcia, uszkodzenia w wyniku uderzeń (np. o krawężnik), objawy zużycia na skutek tarcia oraz zniekształcenia.

Wiele osób nie wie jak należy przechowywać opony letnie po ich wymianie na zimowe. Przede wszystkim po zakończonym sezonie należy je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wniknąć głębiej i zniszczyć strukturę opony. Po tym zabiegu opony letnie muszą być przechowywane w warunkach zaciemnionych i unikać kontaktu ze światłem ale również zimnem czy gorącem - nie umieszczajmy ich blisko grzejników czy innych źródeł ciepła.

Opony przechowujemy zamontowane na felgach w pozycji leżącej na półce lub na deskach - jeśli na podłodze. Jeśli chcemy przechować opony bez felg należy utrzymywać je w pozycji stojącej. Nie zapomnijmy jednak o regularnym odwracaniu ich, aby uniknąć wystąpienia odkształceń. Nie przechowujmy ich ułożonych jedna na drugą, bo na pewno się odkształcą. Unikajmy również stosowanego niegdyś sposobu z wieszaniem ich na hakach zamontowanych w ścianie. Szybko się zniszczą i na nowy sezon będziemy zmuszeni zakupić nowe opony letnie.

Profesjonalna koszykówka łódź dla każdego.

Profesjonalne pozycjonowanie częstochowa stron internetowych